Doplňkové penzijní spoření i Penzijní připojištění (tzv. transformovaný fond) čeká zřejmě několik zásadních změn. Vyplývá to z jednání vlády ze dne 14. června 2023, na kterém vláda schválila návrh novely zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu. Vládou schválený návrh nyní čeká projednání v Poslanecké sněmovně. Cílem je motivovat občany, aby si na penzi vytvořili co největší finanční polštář a zmírnili tak případný propad finančních příjmů při odchodu do důchodu.
Navrhované změny v penzijním spoření
Jak se změní penzijní spoření, pokud bude novela schválena?
- Maximální státní příspěvek se zvýší na 340 Kč
Aktuálně stát přispívá na penzijko od 90 Kč do 230 Kč měsíčně. Výše státního příspěvku závisí na výši měsíčního vkladu klienta. Maximální měsíční příspěvek od státu se zvýší o 110 Kč a bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Na maximální státní příspěvek 340 Kč tak dosáhnete, pokud si budete spořit měsíčně 1 700 Kč a více.
Tabulka státních příspěvků:
* Měsíčně lze spořit i jinou částku než je uvedena v tabulce.
Nebo nečekejte na schválení změn a navyšte si svůj příspěvek ještě dnes. V případě, že novela vstoupí v platnost, budete automaticky čerpat novou státní podporu.
- Nárok na státní příspěvek od 500 Kč měsíčně
Pokud si v současné době spoříte více než 300 Kč, máte nárok na státní příspěvek. Dolní hranice úložky, od které stát příspěvek poskytuje, se pravděpodobně zvýší na 500 Kč. Horní hranice úložky, nad kterou příspěvek již dále neroste, stoupne z nynějších
1 000 Kč na 1 700 Kč.
- Daňová úspora se zvýší až na 48 000 Kč
Novela počítá i s navýšením maximální daňové úlevy, a to na 48 000 Kč. V současnosti je přitom možné snížit si daňový základ maximálně o 24 000 Kč při pravidelném vkladu alespoň 3 000 Kč měsíčně. Daňový odpočet bude možné uplatnit v součtu na penzijní smlouvy, smlouvy životního pojištění a také nově navrhovaný dlouhodobý investiční produkt. Bude jen na vás, jak celou částku uplatníte – zda na jeden produkt, nebo jejich kombinaci.
- Minimální doba spoření u nových smluv se prodlouží z 5 let na 10 let
Prodloužit by se měla také povinná doba spoření pro získání nároku na řádnou výplatu naspořených prostředků včetně státního příspěvku. Své peníze ze spoření si budete moci bez sankce vybrat po 10 letech. Tato změna by se měla dotknout pouze nových smluv uzavřených po datu účinnosti novely zákona. Pokud tedy již máte své penzijní spoření, tato změna se vás netýká.
- Zrušení státních příspěvků starobním důchodcům?
Velmi diskutovanou úpravou je zrušení státních příspěvků klientům, kterým již byl přiznán starobní důchod ze státního systému důchodového zabezpečení. Jedná se však stále o návrh. Novela nyní zamíří k dalšímu projednání do Sněmovny. Je tedy zcela bezpředmětné nyní smlouvu ukončovat a vybírat vklady. Naopak, pokud jste v důchodovém věku, doporučujeme vám ve spoření pokračovat a získávat tak státní příspěvek po nejdelší možnou dobu.
Odpovídáme na nejčastější dotazy!
Odpověď: Jestliže si budete spořit 500 Kč, získáte od státu 100 Kč státní podporu. Stát chce změnou podmínek pro získání státního příspěvku motivovat účastníky penzijka k vyšším úložkám. V důchodu to jistě oceníte, protože budete mít naspořeno více. Nejvyšší státní příspěvek by mohl činit až 340 Kč při měsíční úložce 1 700 Kč. Úprava zákona navíc počítá i s navýšením maximální daňové úlevy, a to na 48 000 Kč za rok. To znamená, že vám stát vrátí až 7 200 Kč každý rok.
Odpověď: Novela předběžně počítá se zrušením státních příspěvků klientům, kterým již byl přiznán starobní důchod. Zatím se jedná pouze o návrh. Novela nyní míří do Sněmovny, kde bude dále projednávána. Není nyní výhodné a nutné, abyste smlouvu ukončil/a a vybíral/a vklady. Doporučujeme vám ve spoření dále pokračovat a čerpat státní příspěvek po nejdelší možnou dobu.
Odpověď: Ano. Současná úprava zákona nepočítá s žádným omezením. Tedy i nadále budete mít možnost jednorázového vyrovnání v době nároku.
Odpověď: Prodloužení nutné doby spoření pro získání nároku na řádnou výplatu z 5 let na 10 let by mělo platit pouze pro nové smlouvy uzavřené po datu účinnosti novely zákona. Pro vás je to dobrá zpráva. Stejně dobrou zprávou je i to, že se nebudou měnit podmínky pro jednorázové výplaty.
Odpověď: Předčasné zrušení penzijka by pro vás znamenalo, že přijdete o státní příspěvky. Z dlouhodobého hlediska je výnos z celkové naspořené částky penzijního spoření výhodnější než spořicí účet, protože úroky na bankovních účtech jsou navázány na sazby České národní banky a častěji kolísají. Banky mohou vyšší sazby nabízet pouze krátkou dobu. Státní příspěvek dostáváte na penzijko každý měsíc ve stejné výši podle výše vašeho vkladu.
Odpověď: Určitě ano. Na rozdíl od spořicího účtu v bance máte u Doplňkového penzijního spoření více výhod. Zejména jsou to příspěvky od státu a daňové zvýhodnění. Penzijní spoření tak zůstává jednou z nejlepších možností k zajištění na stáří.
Odpověď: Doporučujeme vám pokračovat ve stávajícím spoření. Případné navýšení můžete provést později. Nebo lze spořit i nepravidelně, podle vašich finančních možností.
Vládou schválený návrh čeká dále na projednání v Poslanecké sněmovně. Konečná podoba zákona a podmínek pro získání státního příspěvku se tedy může ještě změnit. Jedno je ale jisté. Penzijní spoření nabízí klíč k finanční nezávislosti ve stáří. Kdo si bude spořit více prostředků a delší dobu, může si užít důstojný a klidný důchod. |
Jak se připravit na legislativní změny, které čekají penzijní spoření? To se dozvíte v našem videu níže.