Vyplatí se spoléhat jen na státní důchod?


Průměrný starobní důchod se pohybuje okolo 20 216 Kč

Více než polovina seniorů však nedosáhne ani na tuto částku a dostává měsíční důchod menší. Senioři se tak stále častěji dostávají do situace, kdy jim zbývají peníze jen na základní potřeby.
 

Vývoj průměrné výše hrubé mzdy a důchodu:
 


Nechcete-li v penzi přemýšlet nad každou korunou a chcete si užít důstojný a klidný důchod, je důležité mít ještě další příjem a nespoléhat se jen na stát.

Proč se vyplatí nespoléhat jen na státní důchod?

Samotný starobní důchod ani dnes často nezajistí takovou životní úroveň, aby lidé penzi prožili aktivně a podle svých představ. Proč starobní důchod nebude stačit k zajištění na stáří?

  • V České republice funguje princip průběžného financování důchodů. To znamená, že odvody na sociálním pojištění současných pracujících jsou okamžitě vypláceny formou důchodů dnešním seniorům.
  • Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají.
  • Zatímco dnes důchod nahrazuje starobním důchodcům průměrně 50 % z toho, co průměrný senior dříve vydělal, v dalších letech se tento náhradový poměr propadne. V budoucnu státní důchod nahradí necelých 30 % příjmů.
  • Stát si musí na důchody půjčovat. Bez úpravy důchodového systému by již důchody nedokázal ufinancovat.

Jak se zajistit na budoucnost?

Penzijko pomáhá připravovat se na penzi průběžně a snížit tak případný propad v příjmech po odchodu do důchodu.

  • Stačí si spořit pár stovek měsíčně a začít včas. V dlouhodobém horizontu si tak vytvoříte pěkný finanční polštář. A to i díky státní podpoře, zhodnocení či příspěvku zaměstnavatele.
  • Penzijní spoření můžete založit dětem hned po jejich narození. Na penzijko jim může peníze posílat kdokoli z rodiny. Od 300 Kč měsíčně jim bude přispívat i stát. Zajistíte jim nejen dobrou penzi, ale i snadnější vstup do života.
  • Nejedná se nutně o závazek až do důchodu. Vložené peníze včetně připsaných výnosů lze vybrat už po dvou letech.

Penzijní spoření doplní Váš státní důchod a díky tomu můžete zmírnit případný propad v příjmech po odchodu do penze. Doporučujeme maximálně využít doplňkové penzijní spoření se všemi jeho výhodami, jako je státní příspěvek, sleva na dani, příspěvek zaměstnavatele, případně i tzv. předdůchod. S dobře nastaveným příspěvkem si našetříte tolik, abyste si důchod užili podle Vašich představ.

Volejte

261 149 111 Po - Pá 8.00 - 18.00

Stavte se na pobočce

Navštivte nás osobně na některé z našich 593 poboček. Vaše nejbližší pobočka

Napište nám

Máte-li dotaz, přání či připomínku, použijte kontaktní formulář. Formulář

Sjednat online